ANIMATORZY KULTURY W LUBLINIE

W dniach 27-29.10 uczestnicy cyklu „Animacja kultury w społecznościach lokalnych” wzięli udział we wspólnym wyjeździe inauguracyjnym, w ramach którego odwiedzili instytucje i organizacje działające w Lublinie.

Pierwszego dnia stażu odwiedziliśmy Dom Słów, instytucję artystyczno-edukacyjną, która jest częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Działania Domu Słów koncentrują się wokół znaczenia słowa w kulturze i w życiu społecznym, stąd wiele projektów, także w przestrzeni miejskiej, skierowanych jest do osób z najbliższego otoczenia. Udaliśmy się także do Galerii Labirynt, gdzie zapoznaliśmy się z aktualnymi wystawami oraz spotkaliśmy się z Anną Dąbrowską, która opowiedziała o działalności Stowarzyszenia Homo Faber i pracy edukacyjnej na rzecz praw człowieka. Mieliśmy również okazję wziąć udział w warsztacie antydyskryminacyjnym. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy wyjazdem do Gardzienic do Ośrodka Praktyk Teatralnych na Maraton Teatralny.

Kolejnego dnia gościliśmy natomiast w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin”, który otwarty jest na oddolne inicjatywy mieszkańców dzielnicy i przy tworzeniu oferty kulturalnej współpracuje ze społecznością lokalną. Spotkaliśmy się tam dyrektorem DDK-u, Sławomirem Księżniakiem, który zapoznał nas z działaniami oraz realizowanymi projektami i chętnie odpowiedział na wszystkie nasze pytania. Zostaliśmy również zaproszeni na spektakl Młynarski/Kabaret, przygotowany przez senioralną grupę teatralną. Następnie udaliśmy się do Brain Damage Gallery, gdzie spotkaliśmy się z twórcami galerii i obejrzeliśmy wystawę „Design. W służbie społecznego wykluczenia”.

Ostatniego dnia spotkaliśmy się z Pauliną Pagą z Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, która oprowadziła nas po Osiedlach Mickiewicza i Słowackiego, należących do Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i opowiedziała o historii lubelskiej spółdzielczości. W czasie spotkania w siedzibie MOM wzięliśmy udział w warsztatach oraz rozmawialiśmy o działaniach Muzeum skoncentrowanych m.in. wokół tworzenia archiwum społecznego, zbierania historii zaangażowania mieszkańców w życie najbliższej okolicy i współpracy z lokalną społecznością. Wyjazd zakończyliśmy wizytą w Ośrodku „Brama Grodzka ‐ Teatr NN”, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po wystawie głównej oraz spotkaliśmy się z dyrektorem Witoldem Dąbrowskim i rozmawialiśmy o idei, projektach oraz wieloletniej  działalności Ośrodka.

Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkania i inspirujące prezentacje działań!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>