Muzeum wrażliwości

„Muzeum wrażliwości” to niecodzienne warsztaty, które zaproponowaliśmy młodzieży z Legionowa. Ich efektem była wystawa, podczas której uczestnicy pokazali mieszkańcom swojego miasta stworzone przez siebie fotografie, instalacje oraz performance choreograficzny.

IDEA
Muzea to miejsca, gdzie pokazuje się sztukę stworzoną przez zawodowych artystów wyrobionemu gronu odbiorców.
Od widza wymaga się w nich by „zachowywał się odpowiednio”, nie hałasował i podziwiał. To paraliżuje możliwość przeżywania emocji związanych ze sztuką. Czasami bardziej pamiętamy filcowe kapcie i groźne panie pilnujące zgromadzonych dzieł, niż same dzieła…
Tymczasem kluczem do świata przeżyć jest obszar wolności, na którym bez przeszkód i rygorów można wyrazić siebie. Takim obszarem mogą być warsztaty i jedyne w swoim rodzaju muzeum – muzeum indywidualnych wrażliwości, w którym nie obowiązują surowe rygory, można pochwalić się tym, co się zrobiło, aktywnie i twórczo spędzić czas.
Realizując w Legionowie „muzeum wrażliwości” zależało nam, by skłonić młodych ludzi do ekspresji oraz pokazać im, że mogą wyrażać siebie poprzez sztukę nawet nie będąc artystami. Naszym celem było rozbudzanie ich uważnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość, wyzwolenie procesu tworzenia i uwolnienie się od stereotypów. Chcieliśmy pokazać młodym ludziom, że wszystko z czym się stykają na co dzień jest pożywką dla wyobraźni. Zamierzaliśmy także zachęcić ich i pomóc w tym, by kierując się wyobraźnią przekształcali rzeczywistość na własny sposób.

WARSZTATY WSTĘPNE
W miejscowości, gdzie oprócz sporadycznie organizowanych wystaw i koncertów nie istnieje prawie żadna możliwość obcowania ze sztuką – zaangażowanie w nią lokalnej społeczności nie jest łatwe. Dlatego, aby zachęcić do udziału w projekcie, zorganizowaliśmy dwugodzinne warsztaty wstępne dla I i II klas liceum. Stanowiły one próbkę wszystkich aktywności, które miały się pojawić podczas przygotowań do „muzeum wrażliwości”, a więc działania z fotografią, tańcem i własnym ciałem oraz instalacjami (sztuką współczesną). Omawialiśmy naszą ideę, próbując zachęcić do aktywnego włączenia się w nią, szukaliśmy pomysłów na wspólne działania mogące zainteresować szerszą grupę odbiorców. Oczywiście jednym bardziej podobał się ta propozycja, innym mniej. Z tych, którym przypadła do gustu wyłoniła się grupa, z którą rozpoczęliśmy miesięczny cykl zajęć.

Przez cały listopad spotykaliśmy się regularnie w soboty i niedziele w domu kultury, który bezpłatnie użyczył nam sal. Początkowo sądziliśmy, że powstaną oddzielne grupy zajmujące się fotografią, tańcem i sztuką współczesną. Jednak uczestnicy wyrazili chęć brania udział we wszystkich warsztatach. Zajęcia miały z reguły formę otwartą tzn. my proponowaliśmy jakieś działanie, aktywność, wrzucaliśmy uczestników w jakieś sytuacje a młodzi ludzie realizowali je na własny sposób. Nie było mowy o ocenianiu czy hierarchizowaniu dokonań, każdy mógł się wyrazić w sposób, który mu najbardziej odpowiadał i był mu najbliższy.

WARSZTATY PROJEKTÓW NIEMOŻLIWYCH
Bazując na skojarzeniach i odczuciach uczestników próbowaliśmy znaleźć najwłaściwszą formę prezentacji tego tym kim są i w jakim miejscu żyją. Wybraliśmy fotografię – robiąc zdjęcia dziwnym tajemniczym miejscom w Legionowie, a także dźwięk – nagrywając mini-wywiady z przechodniami spotkanymi na ulicy. Pytaliśmy się ich co robią, dokąd idą, jak spędzają swój czas, co im doskwiera w miejscu, w którym żyją. Prosiliśmy też uczestników o sportretowania się na krześle, które symbolizowało „własne miejsce na świecie”. Z tych działań powstały dwie prezentacje, które umieściliśmy w „muzeum wrażliwości”. Jedna z nich pt. „Ukrzesłowienie” (co było odwołaniem do słynnego obrazu Andrzeja Wróblewskiego) – pokazywała portrety uczestników na krzesłach, przeniesione za pomocą komputera w charakterystyczne miejsca w Legionowie: na stację kolejową, na rynek, na wiadukt, który znają wszyscy mieszkańcy tego miasta. Druga prezentacja to instalacja dźwiękowa: kolaż rozmów, które nagraliśmy z przechodniami puszczany z trzech głośników naraz.

WARSZTATY TAŃCA
Taniec pozwala wkroczyć w inną rzeczywistość, pobudzić wyobraźnię, zrozumieć emocje, może być inną formą komunikowania się. Na warsztatach zastanawialiśmy się nad tym, czym jest taniec. Próbowaliśmy przedstawić emocje, pojęcia, przedmioty za pomocą ruchu. Swobodne eksperymentowanie z ruchem pozwoliło tworzyć „sytuacje niemożliwe”, wyjątkowe, takie, które wyzwalają naturalną ekspresję. Pojawiały się elementy pantomimy. Razem stworzyliśmy wspólny układu, performance pt. „krok dalej”, w którym staraliśmy się zdefiniować czym jest ów krok dalej.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE
Pomyślane zostały jako cykl zadań. Najpierw poprosiliśmy uczestników warsztatów o zrobienie makiet, do których można było wsunąć swoją głowę i zrobić zdjęcie. W ten sposób powstał „Miś z puszką”, „Robak w jabłku”, „WC” i „Smok” – wielkie plansze, z którymi uczestnicy chodzili po ulicach Legionowa zachęcając przechodniów do sfotografowania się w nich. Inne zadanie polegało na fotografowaniu muzyki – dobraniu takich kadrów, które najbardziej odpowiadały wybranemu utworowi. Na wystawie można było oglądać zdjęcia i słuchać muzyki, do której zostały one zrobione.

WARSZTATY PROJEKTOWANIA

FILM
Kuba Piątek gościnnie zgodził się nakręcić film, opowiadający o marzeniach i oczekiwaniach młodych ludzi z Legionowa. Jego bohaterami są uczestnicy warsztatów projektowania, którzy zastanawiają się, co sami mogą zmienić na lepsze w swoim otoczeniu i jak się do tego zabrać.

WYSTAWA
Po miesiącu działań zorganizowaliśmy wystawę. Żeby wyraźnie zaznaczyć naszą obecność okleiliśmy Miejski Ośrodek Kultury czerwoną taśmą. W środku na zaproszonych gości i widzów czekały prace fotograficzne uczestników. Odbył się prawdziwy wernisaż: na dużym ekranie oglądaliśmy film o uczestnikach warsztatów i ich pomysłach na życie w Legionowie oraz prezentację instalacji „Ukrzesłowienie”. Słuchaliśmy nagrań rozmów z mieszkańcami Legionowa. Grupa tańca i ruchu pod kierownictwem Edyty Radzewicz przygotowała performance „Krok dalej”.
Odwiedzili nas m.in.: wiceprezydent Legionowa, legionowska telewizja i dziennikarze gazety „To i owo”, starsi i młodzi mieszkańcy Legionowa, rodzice, rodzeństwo i znajomi uczestników warsztatów. W zaimprowizowanym barku każdy mógł zjeść ciasto i napić się kawy. Przy tej okazji zaczęły pojawiać się spontaniczne rozmowy i komentarze o sztuce i o naszym projekcie… I o to chodziło!

PROJEKT UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW
Do projektu dodaliśmy warsztaty projektowania, podczas których uczestnicy zastanawiali się, czego im brakuje w Legionowie i jak to zmienić. Zadecydowali, że chcą robić coś dalej i stworzyli harmonogram działań. Żeby zobaczyć, jak działają instytucje wspierające działania młodzieży, razem z nami odwiedzili trzy organizacje pozarządowe (Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Program „Młodzież”). Napisali projekt i udało się! – od Urzędu Miasta w Legionowie otrzymali 3 tys. złotych na własne działania. Dla rówieśników zamierzają zorganizować u siebie warsztaty filmowo – fotograficzne. Jesteśmy w kontakcie z nimi, pomagamy, jeżeli jest taka potrzeba. Przede wszystkim jednak trzymamy kciuki za ich pierwszy samodzielny projekt!

Projekt „muzeum wrażliwości” powstał w ramach programu „Dobre pomysły 4″ Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Fundacji J&S Pro Bono Poloniae Organizacją wspierającą projekt było Stowarzyszenie Katedra Kultury.
Jego autorami i realizatorami była „grupa eksperymentalna” w składzie:
Asia Wylęgała, Edyta Radzewicz, Kasia Łęczycka, Agnieszka Krajczyńska, Dominik Skrzypkowski, Michał Poradziński, Karol Grygoruk

PARTNERZY
Podczas realizacji warsztatów w nasze działania włączyło się bardzo wiele osób. Pomogli nam nieodpłatnie, poświęcili swój czas:
- Stowarzyszenie Katedra Kultury użyczyło nam swojego konta bankowego i pomogło przebić się przez zawiłości rozliczenia projektu
- Laboratoriu Edukacji Twórczej wsparło nas merytorycznie
- MOK i dyrekcja Liceum im. Konopnickiej udostępnili sale, w których prowadziliśmy warsztaty
- Piotr Ivan Ivanoff zaprojektował plakat zachęcający do udziału w wystawie
- Zbyszek Gozdecki wsparł nas swoją wiedzą techniczną, zrealizował i zmontował prezentację audio
- Łukasz Karwacki, Jacek i Łukasz Piesiewicz użyczyli swojego głosu do nagrania „Krok dalej” wykorzystanego podczas performancu
- Kuba Piątek nakręcił film o uczestnikach warsztatów
- Łukasz Ostrowski zmontował prezentację „Ukrzesłowienia”
- Piotr Stasik pożyczył sprzęt fotograficzny
- Gustaw Grygoruk pożyczył swojego laptopa
- KGrupa wypożyczyła projektor multimedialny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>