Społeczny Odbiór Stacji Metra Plac Wilsona

Projekt zrealizowany w kwietniu 2005 przez grupę żoliborskich internautów z forum Żoliborz-Bielany na portalu Gazeta.pl. Pomysł został zainspirowany żywym zainteresowaniem mieszkańców dzielnicy w trakcie budowy stacji metra Pl. Wilsona; codziennym obrazkiem było przyglądanie się zza siatki i żywe komentowanie tego, co dzieje się na budowie. Z drugiej strony, była to chęć ośmieszenia oficjalnej formuły otwarcia w stylu „oficjele przecinają wstęgę, a lud ma się cieszyć” – lud postanowił się cieszyć naprawdę i odebrać stację po swojemu.
W przygotowaniach projektu wzięło udział sześć osób – dla większości było to pierwsze doświadczenie w pracy nad takim przedsięwzięciem; chociaż internauci zorganizowali wcześniej kilka imprez, żadna nie wiązała się ze zdobywaniem funduszy. Udało się zdobyć dotacje od Metra Warszawskiego, które od razu zapaliło się do pomysłu oraz od Urzędu Dzielnicy Żoliborz. Sponsoring w postaci tortu w kształcie wagoników metra zapewniła firma A.Blikle. Zarząd Transportu Miejskiego wydał potrzebne zezwolenia, a Centrum Kulturalne Kotłownia użyczyło lokalu. Początkowo cała impreza miała się odbyć zaraz po oficjalnym otwarciu, jednak stacja została oddana do użytku bez oficjalnej pompy w dniu pogrzebu Jana Pawła II; wobec tego realizacja projektu została przełożona o dwa tygodnie. Dzięki temu społeczne odebranie stacji stało się przypadkowo jedyną oficjalną imprezą uświetniającą otwarcie metra na Żoliborzu.

Program akcji obejmował:
a) happening na peronie; Krecika – symbol Metra Warszawskiego – witał lud żoliborski z prezydentem Wilsonem i królową Marysieńką na czele; Wilson przywitał gościa odpowiednim przemówieniem, zaś Marysieńka staropolską bułką paryską. Krecik wręczył Wilsonowi szpadel jako klucz do metra, po czym oddalił się budować metro w stronę Marymontu. Tłum wiwatował gorąco. Następnie rozdano osobom przebywającym na peronie przygotowaną gazetkę – jednodniówkę z artykułami dotyczącymi historii metra oraz przedwojennymi reklamami.
b) imprezę w Centrum Kulturalnym Kotłownia; tort oraz pokaz krótkometrażowych filmów z Żoliborza i Bielan z kolekcji Tomasza Pawłowskiego.

Powodzenie akcji przerosło nasze oczekiwania – na peronie zjawiło się ok. 200 osób! Wilson, Marysieńka oraz Krecik z obstawą zrobili furorę. Również w Kotłowni dopisała publiczność do tego stopnia, że nie wszyscy chętni weszli do środka.
Stowarzyszenie Katedra Kultury było w tym projekcie organizacją wspierającą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>