Publikacje

 

 

Animacja kultury. Doświadczenie i przyszłość

Animacja kultury. Doświadczenie i przyszłość, pod red. Grzegorza Godlewskiego, Iwony Kurz, Andrzeja Mencwela, Michała Wójtowskiego, IKP UW, Warszawa 2002. 

Culture Animation. Looking Back and Forward, editors of the English version: Patrick Trompiz, Grzegorz Godlewski, Leszek Kolankiewicz, IKP UW, Warszawa 2002.

Podsumowanie dziesięcioletnich doświadczeń związanych ze specjalizacją „Animacja kultury”.

Po co studentom teoretycznych zasadniczo studiów uniwersyteckich „warsztat pisarski” albo „filmowy”? Po co im staże głosowe albo ćwiczenia cielesne? Po co im wreszcie kolędowanie po wiejskich chałupach albo redagowanie gazetek peryferyjnych? [...] Odkrywanie możliwości twórczych w sobie uczy odkrywania takich możliwości w innych – i o to najbardziej chodzi. Nie jest dla nas ważne, czy ty zostaniesz artystą, choć życzymy ci jak najlepiej – mówimy naszym adeptom – ważne jest to, abyś umiał w innych odkryć artystów. Abyś był wrażliwy na cudzą wrażliwość, uczulony na uczucia innych, rozumiejący ich umysły. Abyś był zdolny ich ożywiać, prowadzić, więc – animować.
Andrzej Mencwel, Przyczyniać się pomału

Przypomniane tu dzieje projektu kultury czynnej pozwalają na sformułowanie kilku ważnych pytań. Czy potrzeba pielęgnować impulsy antystrukturalne w toku – odbywającego się w ramie strukturalnej – procesu zdobywania i/lub doskonalenia umiejętności profesjonalnych? Czy jest to możliwe tylko za cenę wprowadzenia do tego procesu pewnej dozy amatorstwa? Czy praca twórcza w dziedzinie kultury może być owocna również wtedy, gdy nie zyska rezultatu w postaci jakiegoś dzieła? Czy za owoc takiej pracy nie można uznać praktykowania pewnego etosu?
Leszek Kolankiewicz, Kultura czynna: prahistoria animacji kultury

Teraz! Animacja kultury 

 

TERAZ! Animacja kultury / Culture Animation NOW!, red. Iwona Kurz, Stowarzyszenie „Katedra Kultury” i IKP UW, Warszawa 2008.  

Książka TERAZ! Animacja kultury stanowi efekt długotrwałego procesu – wielomiesięcznej pracy nad ideą i praktyką animacji w ramach projektu ANIMATOR realizowanego w Polsce, ale także w Czechach, na Litwie i w Wielkiej Brytanii. Działania, objazdy, spotkania i konferencje stanowiły przestrzeń ciągłej wymiany doświadczeń, pomysłów, praktyk, pole ścierania się postaw i procedur. Dzięki temu mogła powstać ta książka, która w dużej części stanowi zapis tego, co się udało i co się nie udało w toku projektu. Uczestnicy napisali ją jako przewodnik dla tych wszystkich, którzy sami chcieliby teraz podjąć działania animacyjne.
Iwona Kurz, PoProjekcie

Dom. Moje centrum świata Dom: moje centrum świata

Projekt „Dom. Moje centrum świata” był jedną z ważniejszych części sieciowego programu ANIMUS. We wrześniu 2003 roku zrealizowaliśmy – my, nasi ANIMUSOWI partnerzy, inne zaproszone instytucje i mieszkańcy Supraśla – liczne warsztaty i działania artystyczne w Supraślu, niewielkim podlaskim miasteczku, które zostały udokumentowane w wydanej publikacji.

ISBN: 0-9540200-4-9

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>